Bydlení uprostřed přírody

   Přemýšlíte o tom, jak si zajistit vlastní bydlení a přitom se neuvázat na dvacet let k hypotéce nebo platit po zbytek života nájem? Nabízí se několik řešení, jak se dá bydlet s minimálními náklady.

Vlastníte pozemek, chatu nebo chalupu, kam rádi jezdíte v létě a uvažujete o tom, že by se vám v zeleni bydlelo lépe? Pusťte se do toho – budete pracovat na zhodnocení svého majetku a jednou budete mít dobrý pocit, že po vás zůstane krásný dům nebo zahrada. Koneckonců pokud máte vztah k přírodě, určitě uvítáte možnost v takovém objektu strávit důchod.

Podle současného stavebního zákona můžete na různých druzích pozemků postavit malý domek do 25 m2 zastavěné plochy, až 3 m pod zem a 5 m nad povrch. K tomu můžete postupně přidávat další malé stavby, které využijete např. pro technické zázemí.

Zároveň můžete na pozemek umístit různé typy bydlení, které nebudou napojené na sítě. Toužíte-li po bydlení z přírodních materiálů, můžete si vyzkoušet bydlení v jurtě. Nenechte se zmást lehkou konstrukcí a materiály – vyrábějí se jurty, které vytopíte i v zimě a do kruhového prostoru se vám vejde vše, co potřebujete.

Další možností jsou maringotky. Většinou vychází výhodněji koupit si nezabydlenou maringotku, dodělat si izolaci a vnitřní vybavení i vnější povrchy podle svého vkusu. Když se vám na pozemku nebude líbit, není problém nechat si maringotku převézt jinam.

Jinou alternativou je pořízení použitého lodního kontejneru, buňky, nebo skříně z nákladního auta, které lze umístit také prakticky kdekoli. Jen to, že se nebudete moci napojit na sítě, vás donutí uvažovat jinak i v ostatních oblastech. Nejspíš se pak budete snažit vše maximálně zefektivnit a vyhnout se zbytečnému plýtvání. Postupně zjistíte, že čím víc uvažujete komplexně, propojujete věci mezi sebou, tím lépe vše funguje a nepotřebuje tolik vašich zásahů.

Asi nejsvobodnější alternativu nabízí bydlení v obytném autě. Pokud milujete cestování, často se přesouváte za prací, nebo můžete svoji profesi vykonávat kdekoli, pak je takové bydlení přesně pro vás! Stejně jako si můžete vyzkoušet bydlení v jurtě, můžete si půjčit menší obytné auto nebo karavan na dovolenou a otestovat, jak byste to zvládli, nebo co by vám chybělo. Podle toho si pak lépe vyberete auto přesně pro sebe. A až budete vědět, po čem toužíte, určitě se ještě poraďte s někým, kdo se vyzná – jako třeba nadšenci z beskydkaravan.cz

Pro milovníky vody, ryb, řek a všeho kolem jsou zajímavou volbou hausboty, malé domy na pilotech, nebo objekty v záplavových oblastech, postavené tak, aby je voda nadnesla, ale neodnesla.

Žijeme v době téměř neomezených možností a kteroukoli variantu si můžete nechat navrhnout architektem tak, aby byla nejen funkční, ale i krásná. Nechte se inspirovat někým, kdo se již po této cestě vydal – stačí se jen rozhlédnout kolem sebe.

Tereza Měchurová