Co svým vzhledem sdělujeme světu

Pro každou ženu je přirozená touha po kráse a harmonii, to je naše podstata. Této prvotní touhy využívá moderní svět, který je plný doporučení, jak dosáhnout dokonalé krásy. Ze všech stran se na nás valí reklamy na krémy proti vráskám či různé procedury, které nás přiblíží současné představě ideálu. Pokud podlehneme tomuto tlaku, investujeme nemalé peníze do „zázračných“ kosmetických přípravků, barvíme si vlasy, lepíme umělé řasy a nehty a trávíme drahocenný čas v kosmetických salonech a posilovnách.

A tak často nevědomky, hrajeme hru na někoho jiného. Pokud ale nejsme samy sebou, začne se z hloubi nás ozývat tichý hlas nespokojenosti, který nás stále nutí dělat nějaké změny v našem vzhledu. Jenže čím více „umělých“ změn děláme, tím více se vzdalujeme od své podstaty, tedy od své duše, a koloběh nespokojenosti začne nabírat větší obrátky. A když naše nespokojenost dosáhne vrcholu, nastane moment, kdy můžeme zahájit „návrat k sobě samé“.

Často slýcháme, že všechny odpovědi máme v sobě, ale naslouchat naší duši nás nikdo neučil. A tak hledáme pomoc zvenčí, neboť nezaujatý člověk může vidět více než my samotné. Pokud je pojetí vizážistiky opravdu hluboké a směřuje od duše k tělu, může se i tento „povrchní“ obor stát hlubinnou terapií s následnými změnami v životě. Takové služby najdete např. na stránkách celostní vizážistky www.svetlanaciberova.cz

Každá z nás je jedinečná, a proto nelze určit jednotná pravidla vizáže. Pro inspiraci se pojďme blíže podívat na jeden z nejsilnějších diagnostických prvků vzhledu, a tím je účes, se kterým Světlana hodně pracuje. Zastává názor, že  jaký žijeme život, takový máme účes. Roli hraje nejen délka vlasů, střih, kde leží pěšinka, ale i barvení vlasů. Barvením vlastně vyjadřujeme určitou nespokojenost s „barvou“ života. Není náhoda, jaký odstín v daném období života volíme – je to vlastně forma terapie. Umělá blond často znamená, že nechceme přijmout roli dospělé ženy a bojíme se stárnutí.  Příliš ztmavené vlasy vypovídají o tom, že něco skrýváme v hlavě, červená upozorňuje na vnitřní tlak nebo zlobu, rezavá prozrazuje kličkování v životě, touhu po smyslnosti či výjimečnosti.  Když pochopíme, proč toužíme barvit vlasy, může nastat moment, kdy to už nebudeme potřebovat.

Na cestě návratu k sobě nám může pomoci hluboké uvědomování si toho, co je za naší potřebou měnit vzhled. Je prospěšné mít stále na paměti, co je za vším, co máme touhu udělat. Tedy být vědomé a v plné pozornosti ke všemu, co se nám v životě děje.

Když se nám toto uvědomění začne dařit, můžeme si svůj vzhled opravdu užívat, hrát si s výběrem oblečení či účesu a radovat se z přirozených změn, které přicházejí.

Smyslem života není plnit něčí představy o ideálu krásy, ale být samy sebou, být šťastné ve svých tělech a ve svých životech, a toto štěstí vyzařovat do okolí. Tím nejvíce prospějeme sobě i celku.

Z Diáře pro radost 2018