DOVOLTE SI TO – MÍT RADOST

Právě teď máte v rukách Diář pro radost. Nebo jste klikli na tento blog. To je nezpochybnitelné, jinak byste nečetli tento text…

Úplně stejně je to s vaším životem. Máte ho ve svých rukách. Myslíte, že je to nadnesené? Věřte, že není! Jde o to si uvědomit, že kvalitu vašeho života ovlivňuje kromě prostředí a lidí kolem vás, hlavně VAŠE CHOVÁNÍ, vaše myšlení, vyjadřování, postoj k prožívaným situacím a vaše reakce na události.

Jak se tedy dostat do toho příjemného stavu radosti, klidu, rovnováhy? Někdy to není lehké, ale jde to. Co s vaším životem uděláte, je jen na vás, což je úžasné. Potřebujete jen tomuto faktu uvěřit a dovolit si to.

Nefunguje to na lusknutí prsty, musíte se to naučit. Ke změně toho, jak se cítíte, co se vám děje, je zapotřebí, abyste něco změnili v sobě.

Zjednodušeně řečeno probíhá takový proces následovně:  

  1. UVĚDOMĚNÍ, že něco není v pořádku, že chci něco jinak.
  2. POJMENOVÁNÍ stavu, toho, co se vám nelíbí. Důležitá je přesnost, každý detail.
  3. VYSNĚNÝ STAV si představte. Jak to má vypadat, aby se vám to líbilo.
  4. ODHODLÁNÍ k akci. Nastavte si, co začnete dělat jinak, jaké změny v životě učiníte.

Tím není myšleno, že když vás Franta naštval a vy se cítíte mizerně, představíte si Frantu, jak se vám omlouvá a napravuje se. Ne – naopak. Představte si, jak na Frantu reagovat, abyste si zachovali svou vyrovnanost a klid…

Je to ve vás, nikdo jiný ani nic jiného „za to nemůže“. Jsou to vaše reakce, vaše pocity, vaše chování, váš výklad situace.  Franta byl jen spouštěčem…

Do stavu neradosti se můžete dostat i úplně sami, zdánlivě zničehonic… Funguje to stejně, nejdřív si to uvědomíte. Pak pojmenujte, proč se tak cítíte, jaká myšlenka to spustila. Proč vlastně přišla tahle „hloupá“ myšlenka? Nebyli jste v přítomnosti a vaše mysl se zatoulala do minulosti a třeba si něco vyčítáte. Nebo do budoucnosti a na základě domněnky máte z něčeho obavy. Tak znovu… je třeba přijít na to, jak můžete změnit svůj postoj k výčitce z minulosti, která nejde změnit. A co spouští domněnku, jež ve vás probouzí obavy z něčeho, co ještě nenastalo.

Podobných spouštěčů je spousta a univerzální návod na řešení neexistuje. Je to o pozorování…

Pozorujte sami sebe. Jak reagujete a proč zrovna tak. Pro začátek vám pomůže Diář pro radost. Nechte se jím inspirovat a zapisujte si, co se vám děje, jak reagujete a proč. Co jste si uvědomili. Během určitého času začnete vidět nové souvislosti. Začnete chápat, jaké změny vašeho chování a reakcí na situace vám přinesou žádaný pocit klidu a rovnováhy.

Jak poznáte, že to děláte dobře? Prostě se cítíte dobře! Žijete-li v souladu sami se sebou, prožíváte radost, cítíte harmonii se svým okolím.

Chcete jít více do hloubky? Stáhněte si e-book „DOVOL SI TO“ na www.martinkunt.cz nebo se můžete objednat na konzultaci.

Diáře pro radost 2021