Jak porozumět mužům, aneb malá sonda do mužovy duše

Možná jste si, milé čtenářky, při čtení nadpisu článku povzdechly, co byste za to daly, abyste porozuměly tomu, co se vašemu muži honí hlavou. Možná to některá z vás už vzdala a jiná přijala obecně rozšířený názor, že muži stačí dát najíst, občas se s ním pomilovat, nic moc po něm nechtít a vztah může být celkem v pohodě. A jistě se mezi vámi najde i taková, která nám, mužům, na základě svých mnoha životních zkušeností, vyhlásila válku.

Abych byl upřímný, někdy se vám, dámy, ani nedivím. Občas i já, muž, roky se věnující  osobnímu rozvoji (vlastnímu i druhých), mám problém porozumět jak sobě, tak druhým mužům. Ale čím více se zabývám mužskou duší a vším, co je světu uvnitř té maskulinní schránky ukryto, tím větší naději pro nás muže, a tím pádem i pro vás ženy, mám.

Přibývá totiž mužů, kteří již chápou, že dosavadní způsob vedení života i vztahů je pro ně dlouhodobě nefunkční, a hledají nové cesty. Přijmout je a integrovat do svého života je však náročný proces. Tak, jak se jednotlivé nefunkční vzorce chování dlouhé věky utvářely a nabalovaly na naše skutečné JÁ, tak i jejich postupné odstraňování nějakou dobu trvá.

Prozradím vám, jaká největší traumata má ve své duši většina mužů: zranění z dětství (vliv výchovy otce a často nedostatek pozornosti a lásky matky), velký pocit osamění (mezi muži často neexistují skutečná přátelství…nemám teď na mysli partičku, se kterou chodí váš muž na pivo…to zpravidla nebývá ten případ), tíha zodpovědnosti (vydělat dost peněz pro rodinu, na hypotéku, na školné…), strachy ze selhání, z neúspěchu, odmítnutí, nepřijetí či z osamění. Ano, i ti muži, kteří se tváří jako největší „bouráci“, mají za neproniknutelným brněním tyto bolesti. A ty právě způsobují často nepřiměřené reakce vašeho muže. Když se nevědomky nějakým tématem, větou nebo reakcí na vzniklou situaci trefíte přesně do bolavého místa. Toho, za které vy nemůžete, ale ani váš muž nejspíš netuší, že ho má. Jen jeho nečekaná reakce ukáže, že někde hluboko existuje.

Co s tím? Jedinou možnou cestou je tyto strachy, bolesti a zranění vytáhnout na povrch, zviditelnit je, postupně přijmout, smířit se s nimi a tím je vyléčit. To nemůžete udělat za svého muže, ale můžete mu být oporou a pomoci na jeho cestě k sobě. Mějte s ním trpělivost, nesnažte se ho předělat, ale s láskou ho podpořte.  Uvědomte si, proč si ho vážíte, co na něm obdivujete, dejte mu najevo, když se mu podaří vám udělat radost. A jestli toužíte po harmonickém vztahu a jste odhodlaná za něj bojovat, vydejte se na cestu sebeobjevování také, sama za sebe.

Pokud chcete ještě více proniknout do světa mužů a uvidět ho „zevnitř“, sledujte web www.petrjankren.cz, informace na Fb a případně navštivte některý ze seminářů, které na toto téma pro muže i ženy pořádám.

Petr Jan Křen, z Diáře pro radost 2021