Jak prožívat naplno krásné a hluboké intimní vztahy

Spousta párů neprožívá své vztahy naplno nebo se rozpadá jen proto, že je v nich nedostatek hlubokého naplnění, blízkosti, přijetí a svobody. To je často způsobeno mýtem: „Když k sobě patříme, mělo by nám to fungovat samo a spontánně“. V kontextu tohoto se páry k intimitě dostávají až tehdy, když si to oba přejí nebo – pokud má jeden z páru vyšší potřebu intimních setkání – až když jeden druhého „přesvědčí“. Pro naplněné a vzkvétající vztahy je důležité pochopit, že prožívání intimity – především vědomých doteků a milování – je prostředek, který blízkost a dlouhodobou lásku vyvolává a prohlubuje a ne něco, co má nastávat, až když „lásku“ cítíme.

Partneři žijící v dlouhodobě naplněných vztazích porozuměli tomu, že společné intimní prožívání je základním tmelícím prostředkem. Naše intimita může být nekonečným zdrojem životní energie pro oba partnery a základním pohonem pro rozvoj vztahu, ale také může být příčinou jeho úpadku a frustrací, kdy si ani neuvědomujeme, že pramení z našeho nenaplnění v této oblasti.

Jedním z mnoha důvodů, který nám situaci komplikuje, je, že jsme každý jiný a jiným způsobem prožíváme sexualitu. Někdo potřebuje něhu a romantiku, jiný fyzickou přitažlivost a smyslnost, další pohlazení po duši v podobě slov. Málokdo z nás ví, že existují 4 základní typy prožívání intimity. Jak už to bývá, v páru se většinou sejdou partneři, jejichž prožívání není stejné. Pokud to nevědí a nenaučí se s těmito rozdíly pracovat, často to vzdají, protože mají pocit, že jim „ten druhý vůbec nerozumí“. Přitom stačí se naučit a pochopit jak intimitu vnímá a prožívá partner, a pár, který byl ve fázi vyhoření či rozpadu, může znovu zažívat období zamilování, které je mnohem hlubší a trvalejší, než první zamilování do našich představ o partnerovi.

Abychom se mohli vydat na cestu prožívání dlouhodobých naplněných vztahů, nesmírně nám pomůže, když objevíme, že můžeme používat sexuální energii jako základní kreativní sílu života a nevyčerpatelný zdroj rozvoje našich partnerství a manželství. Před mnoha staletími tyto dovednosti popsala tantra přicházející především z Indie a na opačné straně zeměkoule šamanská učení pocházející od indiánských kmenů severní Ameriky. Tato učení upravená pro moderního člověka pomohla již tisícům párů na cestě za porozuměním, jak nás milostný vztah a manželství může obohacovat. Léčivá síla těchto dávných učení, která jsou platná i v dnešní době, bourá tabu, rozvíjí smyslové vnímání, podporuje prožívání přirozené sexuality a posiluje pocit hloubky, vášně a lásky mezi partnery. Je to praxe každodenního života, jak ve vztahu zvládnout strasti, otevřít srdce a čím dál víc si užívat radost a lehkost. Je to nádherná cesta k sobě a partnerovi.

Z Diáře pro radost 2018

Praktické dovednosti pro dlouhodobě šťastné vztahy můžete získat v kurzech Školy Umění milování Jana a Kateřiny Komedových. Více informací najdete na www.umenimilovani.cz