Jak si plnit sny podle buddhistických principů

Mít sny a touhy je lidská přirozenost. Každý z nás po něčem touží. Často se ale stává, že ať se snažíme sebevíc, naše sny se neplní.

Proč tomu tak je? Podíváme-li se na tuto oblast z pohledu vesmírných zákonů a pochopíme celý systém, může se nám ulevit a začít dařit lépe.

Když se narodíme, zpravidla se nám dostává všeho, co potřebujeme. Máme matku, která nás krmí, dává nám lásku a pečuje o nás, funguje gravitace, svítí slunce, dýcháme vzduch, obklopuje nás příroda…celý systém je podporující.

Jak rosteme, zažíváme úspěchy i pády. Jsou to lekce, které nám pomáhají v růstu. Z každého prožitého nezdaru bychom se měli poučit a příště v podobné situaci jednat lépe. Pokud se nám ale dlouhodobě v nějaké oblasti nedaří, je systém v nerovnováze.

Existují 3 důvody, proč si blokujeme plnění svých tužeb a přání:

  1. Připoutanost prostřednictvím negativních emocí (naštvanost, netrpělivost, závist, neschopnost odpustit)
  2. Odpor v podobě strachu z nejistoty, neklidu a neochoty vystoupit z komfortní zóny
  3. Ignorance, odmítání skutečnosti, neochota přijmout realitu a podívat se pravdě do očí

Nejvíc nás samozřejmě trápí problémy v oblasti vztahů, na kterých nám záleží a které jsou pro náš spokojený život důležité.

Buddha si přál, abychom překonali utrpení a zmatek, které s sebou často partnerské vztahy přináší. Naše touhy jsou v pořádku, pokud na nich křečovitě nelpíme a neubližujeme svému okolí.

Dejme tomu, že váš partner nedodržuje sliby, které vám dal. Opět nevyměnil prasklou žárovku, zapomněl, že vám slíbil společný víkend, nevyzvedl děti ze školky nebo neomezil konzumaci alkoholu, jak slíbil.

Domlouvání, přemlouvání, kritika ani nátlak nezabírají. Co s tím? Jednou z možností je, že změníte svou karmu. Jak to udělat?

1. Najděte třetího člověka
Buddha navrhuje přestat se úpěnlivě soustředit na toho člověka, se kterým máte problém.  Najděte někoho jiného mimo vás dva. Rozhlédněte se kolem sebe a zamyslete se, zda i vy vůči někomu jinému neporušujete uzavřené dohody a dané sliby.
– Nesplácíte úvěr s několikadenním zpožděním?
– Zrušili jste několikrát po sobě schůzku s kamarádkou?
– Dodali jste klientovi služby či produkt v nižší kvalitě, než jste slíbili?

2. Změňte chování vůči třetímu člověku
Po obtížném intenzívním pátrání jste zjistili že občas nedodržujete dohody s kolegou v práci. Nyní své chování změňte a dodržujte poctivě dané sliby. Není to snadné že? Možná nyní lépe chápete svého partnera…

3. Pokračujte ve změně
S kolegou se vám vztah opravdu podařilo napravit, ale váš partner se vůbec nezměnil. Dohody stále nerespektuje. Co teď? Pokračujte v procesu. Najděte někoho dalšího, vůči komu nedodržujete sliby dohody či závazky. Tentokrát to bude třeba váš pejsek, kterého nevenčíte tak, jak je vzhledem k jeho temperamentu třeba nebo netrávíte čas se svými dětmi, kterým jste to slíbili. Když to změníte, změní se i vaše karma.

Život je pestrý a nikdy neznáme celý příběh a všechna PROČ se věci dějí. Pokud ale tímto způsobem začnete měnit svoji karmu, vykročíte správným směrem a je velká šance, že i lidé, kteří vám působí nepříjemnosti, změní své chování.

Z Diáře pro radost 2020 www.diarproradost.cz

Více na www.kalman.cz