Jak vybudovat láskyplný vztah

Květen je měsíc lásky. V tento čas máme víc než kdy jindy touhu zažívat romantické chvíle se svým protějškem. A pokud jsme singl, máme o to větší potřebu najít spřízněnou duši, se kterou bychom tyto prožitky mohli sdílet. Vytvořit krásný vztah a udržet v něm lásku a vášeň ale není tak jednoduché…

Pokud jste singl, je dobré začít tím, že si uvědomíte, co od partnera skutečně chcete, na čem vám záleží. Vzhled hraje vždy určitou roli, všichni máme své preference, ale neměl by být hlavním faktorem. Spíše si ujasněte, jaké kvality by váš protějšek měl mít. Jaké životní hodnoty jsou pro vás důležité? Na jakých vlastnostech si v životě zakládáte? Říká se, že protiklady se přitahují. To bohužel v tomto případě neplatí. Pokud toužíte po dlouhodobém harmonickém vztahu, musí být vaše hodnoty velmi blízké s hodnotami partnera. Jinak vás čeká mnoho neshod, neporozumění a pokusů o předělávání druhého. A takový vztah je předem odsouzený k záhubě.

Zamyslete se také nad tím, co vy nabízíte svému partnerovi. Co od vás může očekávat? Co naopak určitě ne? Lidé, kteří jsou delší dobu singl, mívají dlouhé seznamy požadavků na druhého, ale nezamýšlí se, co jsou schopni či ochotni dát do vztahu sami. Někdy toho ani moc nenabízejí a raději vyčkávají, co ten druhý. Na tom však dlouhodobý spokojený a funkční vztah vybudovat nelze.

Chcete-li v životě něco získat, musíte nejprve dát. Neznamená to, že se máte úplně otevřít hned na prvním rande. Ale v žádném vztahu nefunguje, když někdo jen bere a sporadicky dává. To po čase spolehlivě odradí i toho největšího vytrvalce.

Možná máte špatné zkušenosti z předchozích vztahů, možná si nesete zranění z dětství, z rodiny. Za nic z toho však váš nový partner nemůže. Neměl by tedy být tím, kdo ponese důsledky vašeho předchozího života. Naopak, s novým partnerem se otevírá možnost si minulá zranění zvědomit a vyléčit. I to je přínos vztahů. Skrze partnera, který nám často „nastavuje zrcadlo“, můžeme více pochopit a poznat sami sebe.

Nemějte nereálná očekávání. Princové na bílém koni jsou jen v pohádkách, pan Grey pouze ve filmu. Nečekejte od začátku obrovské emoce. Nechtějte hned lítat v oblacích, pády dolů často bolí. Otvírejte se s důvěrou postupně jeden druhému – i přes strach z možného zranění. Kdo neriskuje, nic nezíská. Dejte si prostor na vzájemné poznávání, co má ten druhý rád, co ne. Jaké projevy lásky vnímá, jakým „jazykem lásky“ mluví. Sdílejte své pocity, mluvte o nich, pozorujte při tom sami sebe i druhého. Rozumí vám? Chápe, co chcete vyjádřit? A pokud se v něčem necítíte dobře, neobviňujte hned druhého, ale zamyslete se, odkud ten pocit znáte. Kdy jste se v minulosti tak cítili? To je cesta k vlastnímu růstu a k tvoření vědomého vztahu.

Ani ve vztazích se nám neděje nic náhodou. Tak to pozorujme a současně si užívejme jeden druhého. Je přece máj, lásky čas!

Z Diáře pro radost 2022, www.petrjankren.cz