Jak žít nabitý život

Každý z nás si přeje zažívat radost, štěstí, uspokojení a naplnění. Zároveň však každý z nás zažívá okamžiky, kdy se to nedaří.

Často si v takových situacích myslíme, že se musí změnit něco v našem okolí. Běžnou reakcí je, že reptáme a nadáváme, stěžujeme si. Uvědomili jste si ale, že stěžování vlastně ničemu nepomáhá? Říká se, že je dobré „se z toho vymluvit“, že se člověku uleví, ale… Jak se cítíte, když trávíte čas s někým, kdo si neustále stěžuje? A když si vy postěžujete na svůj osud nebo těžkou situaci, změní se?

Stěžování také často provází vztahy. Stěžujeme si partnerovi na to, co se nám děje nebo ještě častěji přímo na to, co dělá on. Vyčítáme. Jaký to má důsledek? Zlepší to náš vztah s partnerem? V knihách Svět bez stížností a Vztahy bez stížností se dozvíte, co se s námi i s naším okolím děje při stěžování si a co můžeme udělat pro to, aby se situace zlepšila.

Chcete žít lepší život? Chcete ve svém životě něco změnit? V další útlé knížce Správné otázky se dočtete, co můžete udělat pro to, abyste šli správným směrem a „neházeli sami sobě klacky pod nohy“. Často stačí opravdu málo. Položit si jednoduchou otázku: „Přiblíží mne to, co se právě chystám udělat, tomu, čeho chci dosáhnout?“ Někdy je odpověď jednoduchá, jindy se musíme zastavit a ponořit se do sebe – hluboko uvnitř nás se totiž vždycky skrývá odpověď.

Často děláme něco, co nás baví a přes to se cítíme vyčerpaní. Čím to je? Cítíme, že je něco špatně, ale nevíme co… Možná to souvisí s našimi hodnotami.  Někdy zjistíme, že se pohybujeme v prostředí, které stejné hodnoty nesdílí, mezi lidmi, kteří vyznávají jiné. Třeba v práci…děláme stejné věci, ale každý jinak, z jiného důvodu…

Použiji motto z Diáře pro radost 2019citát mého oblíbeného herce Jana Třísky:

Tajemství životního úspěchu a štěstí není v tom, co děláš, ale jak to děláš.

Ne v tom, co vidíš, ale jak se na to díváš.

Ne v tom, co ti přináší nebo odnáší život, ale jak dokážeš prožít každý jeho okamžik.

O štěstí nebo neštěstí člověka nikdy nerozhoduje co, ale jak.

Je dobré si uvědomit, co nás v životě nabíjí a co nám energii naopak bere. A zjistit, jak si ji do života přitáhnout. Uvědomit si, co můžeme sami pro sebe udělat, abychom prožívali více situací, které nás pozitivně nabíjejí, více radosti. Podrobně se o tom rozepisuje Brendon Burchard v knize Náboj. Získáte v ní ucelený návod, jak krok za krokem zvyšovat kvalitu svého života, jak se cítit radostněji, jak se těšit na každý okamžik, který život přináší. Naučíte se v sobě aktivovat pohonné síly, které vám k tomu dopomohou.

Toužíte svůj život vylepšit v dalších oblastech, jako je zdraví, pohyb, péče o sebe či prostředí, ve kterém žijete?

Tipy, jak žít i v těchto oblastech v souladu se sebou samým, s druhými, s ostatními tvory na naší planetě i s vesmírnými zákony, najdete každoročně v Diáři pro radost. Pomáhá šířit mezi lidmi radost, kterou můžeme prožívat všichni společně. A udělat pro to můžeme jediné: Začít u sebe :-)

Veronika Měchurová