Jóga – láska navěky

Zkuste to. Položte se  na zem, zavřete oči a jen dýchejte. Na chvilku. Vědomě.

Co cítíte? Cítíte se? Pak se pomalu začněte natahovat do všech stran. Teď si upřímně řekněte: není to příjemné?
Začněte s jógou doma v obýváku, na trávě v parku, přeneste jógové pozice /ásany/do každodenních úkonů. Začněte praktikovat jógu jakkoliv, kdekoliv, s kýmkoliv.

Jakmile ochutnáte, nebudete chtít jinak! Může nastat ta nejzdravější závislost. Závislost na tom cítit se dobře. Být zabydlen v sobě a se sebou.

Máte-li potřebu profesionálního vedení,  vyberte si některou lekci.

Co vám jóga může dát? Začne vám budovat vnitřní “lešení”, abyste byli pevni od základů.

Naučí vás být radostným dítětem, uvědomělým dospělým, ale i ztišenou moudrou stařenou. Pomůže vám také měnit stravovací návyky a péči o vnější schránku.

Ovšem ta opravdová jóga se projeví v těch nejsložitějších životních situacích. Pak se ukáže, co jste se naučili, co vám jóga dala a dává. Podstatné je nehodnotit, přijmout, jen se pochválit za ono uvědomění. A to je přece nejvíc. Být v sobě rád, ať jsem daleko za hranicemi rodné hroudy nebo doma v posteli. Nelpět na pocitu štěstí díky někomu nebo něčemu. Uvědomění si bytí v tom, co zrovna nemám, a přijmout to, co mám. To je jóga.

Hýbejte se každý den, 5 minut nebo 2 hodiny, jak máte chuť. Ne proto, že musíte, ale že vás to baví, že chcete. Že vás těší dýchat, ohýbat se, uklánět – prostě přijímat všechny světové strany.
Tělo se začne krásně tvarovat, prokrvovat, v místě (nejen) psychických “omrzlin” začne vznikat příjemná obleva.

Nejzajímavější je, jak je každý den praxe jiná, jak je každý den tělo jinak nastavené. Berte své tělo jako dar. Jak s ním budete zacházet, tak vám to vrátí. Jak krásně říká ayurvéda:

Nauč se poslouchat tělo, když na tebe šeptá, ne až když na tebe začne řvát.

Někdy to bude, jako když se krájí máslo, jindy jako když o sebe drhnou dvě ozubená kolečka. Ale určitě je to zajímavá cesta. Cesta z podložky do reálného světa, kde přichází dlouhodobá satisfakce. Ne cesta z gauče do kuchyně k chipsům, to je velmi krátkodobé v hmotě uvězňující zavalení jemné energie.
Co vám jóga ještě může dát, pokud stále váháte? Začnete usměrňovat snahu chtít v životě stále víc. Jóga vás oblékne do kabátu pokory a soucitu. Do stavu být rád sám se sebou, což se nikterak nepojí s osamocením. Dá vám radost a chuť žít, ať už je srdci jakkoliv ouvej. Přinese vám disciplínu a řád. Probudí intuici. To, že tělo je poté pružnější, je jen třešinkou na zdRAWém dortu, ale ona úchvatná vnitřní alchymie je prostě nepopsatelná.
Tak co, už rozbalujete jógamatku??

Jaruška Sedláčková, www.grainspace.cz