Obdarujme Zemi i sebe navzájem

Naše krásná modrá planeta je vše, co máme. Pokud si ji zničíme, zmizíme spolu s ní. V roce 2016 jsme za pouhých 7 měsíců vyčerpali příděl přírodního bohatství, které je naše planeta schopna za rok obnovit. To znamená, že spotřebováváme 1,6 planety. Takhle to moc daleko nedotáhneme. V této situaci jsou uvědomělí lidé více než třeba. Každý může začít u sebe. Není toho málo, co může každý z nás udělat pro zlepšení situace.

Základem je vědomé jednání! Kupovat, ale také zbavovat se věcí uvědoměle. Pokud vám něco dosloužilo, přestalo se vám to líbit nebo z toho děti vyrostly, zamyslete se: Nebylo by možné to opravit, případně z toho vyrobit něco jiného, užitečného, co udělá někomu radost? Nemůže ta věc sloužit někomu dalšímu? Prodejem oblečení z druhé ruky se zabývá celá řada webů, a pokud se vám zdá, že nestojí za to se prodejem zdržovat, můžete ho darovat. Ke sběru oblečení na charitu slouží oranžové kontejnery, které jsou dnes již na řadě měst u nákupních center, můžete také využít darovací web hearth.net

Nakupování se v naší společnosti pro spoustu lidí stalo životní náplní, ale ruku na srdce: opravdu vše, co kupujeme, skutečně potřebujeme? Pokud se občas takto zamyslíme a začneme kupovat věci kvalitní, kterých si budeme vážit, a budou nám sloužit déle. Nejde o to, že byste si občas nemohli koupit něco hezkého z druhého konce světa, pokud vám to opravdu udělá radost nejen prvních pár minut, ale bude vám ji přinášet po řadu let. Ale dělejte to vědomě! Přemýšlejte na tím, co kupujte, odkud to pochází, jak výrobek vznikl, v jakém je obalu… Nahraďte jednorázové obaly trvanlivými, jako jsou skleněné lahve či obaly z látky.

Buďte tvořiví! Největší radost máme z toho, co vznikne naším přičiněním. Tvořivost máme všichni v sobě, jen jsme na to často zapomněli. Není nad ten báječný pocit, když vám pod rukama vzniká něco nového, krásného, originálního, k čemuž budete mít úplně jiný vztah, než když tutéž věc koupíte v supermarketu. Vlastnoručně s láskou vyrobenými dárky také nejvíc potěšíte své blízké, neboť poznají, že jim na vás opravdu záleží.

Představte si, že si od nynějška budeme dávat dárky – nejen navzájem jeden druhému, ale také všichni společně naší jedinečné, nádherné a taky jediné… planetě Zemi. Obdarujme Zemi tím, že budeme vyrábět, kupovat a sdílet produkty, které vznikly s respektem a v lásce k ní – produkty z přírodních surovin, zabalené třeba do obalu z materiálů, které jsou běžně považovány za odpad. Právě takovými dárky můžeme společně začít psát nový příběh našeho světa – příběh o úctě a respektu k bohatství, kterým nás naše planeta obdarovává, o vzájemné štědrosti a radosti ze sdílení. Dárky z reinkarnovaného obalového materiálu najdete např. na www.tierraverde.cz

Z Diáře pro radost 2017