Opravdu to potřebujeme?

Napadlo vás někdy, co se děje s neprodaným oblečením? Co se stane s trikem, které hodíte do textilního kontejnerů? Jak a kde vznikají módní kolekce velkých značek a jaké jsou pracovní podmínky oděvních dělníků? A zda to můžete nějak ovlivnit?

Také se vám občas stává, že podlehnete sezónnímu výprodeji? Přinesete si domů kousek oblečení, který sice nepotřebujete, ale…nekup to! Za ty peníze! Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak je možné vyrobit a prodat svetr nebo kalhoty za tři stovky? Většinou se spíš se zamýšlíme nad tím, jestli má správnou barvu nebo jestli se k nám hodí…

Věděli jste, že na výrobu jednoho bavlněného trička je potřeba 2700 litrů vody? Že odřené či roztrhané džíny vznikají v provozech, kde se používají zdravotně závadné chemikálie a kde často pracují v nelidských podmínkách děti? Výroba trika za pár korun s sebou přináší spoustu negativních věcí, jejichž cenu na visačce nenajdete. Ničení přírody, spotřeba vody, chemizace půdy, produkce skleníkových plynů, tvorba odpadu… Oblečení je tedy levné jen zdánlivě. Ve skutečnosti za něj platíme mnohem víc, než si uvědomujeme.

Co s tím? Nikdo z nás pravděpodobně nedokáže zastavit kácení stromů pro vznik další bavlníkových plantáží nebo zařídit lepší ohodnocení dělníků. Co ale můžeme ovlivnit, jsou naše spotřební návyky.

Ještě cca před 100 lety měli lidé jeden kvalitní kabát na celý život. To už dávno neplatí, ale dostali jsme se do extrému: za posledních 20ti letech se zvýšila spotřeba oděvů 4x!!! Stává se, že si dnes lidé koupí oblečení, které obléknou pouze 1x!!! Pak se z něj stává odpad, z něhož je recyklováno nebo znovu použito pouhých 20 %! To je neudržitelné…

Asi jste slyšeli pojem „slow fashion“. Co se za ním skrývá? Pomalá móda je především o změně myšlení. Ke svému oblečení začnete přistupovat jinak. O jeho koupi více přemýšlíte, staráte se o něj s láskou a nosíte ho do roztrhání. Místo velkých řetězců se poohlédněte se po lokální značce nebo designérovi. Podpoříte tak lidi v blízkém okolí a budete vědět, jak a kde oblečení vzniklo, kdo ho navrhl a vytvořil.

Další variantou podporující ideu pomalé módy jsou secondhandy. Motivací, proč nakupovat v sekáči, dnes už často není nízká cena, ale odpovědnost. V sekáči pořídíte oblečení prověřené nošením i několikerým praním, což ho zbaví chemických látek z výroby, a navíc dává záruku, že bude i nadále držet tvar. Při pečlivém výběru tady můžete najít opravdu unikátní kousky. I zde platí, že kupovat byste měli jen takové oblečení, o kterém jste přesvědčeni, že ho budete mít rádi a budete ho pravidelně nosit, protože odpovídá vašemu stylu.

Chcete-li se o tom, jak funguje módní průmysl, dozvědět víc, přečtěte si tenkou knížku Příběh skříně. Odlehčené psaní autorky Veroniky Blabla Hubkové vám ukáže tuto oblast z druhé strany a možná tak navždy změní váš přístup k nákupům nejen oblečení.  Nepřipraví vás však o radost z pořizování hezkých věcí. Po jeho přečtení nepřestanete nakupovat módu, jen ji začnete nakupovat jinak.

Z Diáře pro radost 2020