Síla divokých bylin

Po dlouhé zimě se příroda začíná konečně opět probouzet. Za posledních několik měsíců jsme možná pozapomněli, jak vypadají zelené louky a stromy obalené šťavnatými listy. Nyní přišel čas, kdy vše, co příroda na podzim skryla, vyraší v plné síle opět na světlo.

To je ta pravá příležitost obohatit jídelníček! Jarní výhonky bylin, pupeny, listy a klíčky stromů jsou plné živin, které nám zjara pomohou k regeneraci a probuzení životní energie. I když si to dnes můžeme stěží představit, pro naše prapředky představovaly divoké byliny podstatnou část stravy.

Běžné potraviny, které dnes nakupujeme v obchodech, nám zdaleka nejsou schopny dodat vše, co potřebujeme, abychom opravdu rozkvetli. Naopak nás vzhledem k velkému množství plnidel a různých chemických přísad spíše utlumují. A to natolik, že si už ani neuvědomujeme, že jsme stále unavení, někdy dokonce nemocní, zkrátka že jsme ztratili podstatnou část své životní síly.

Divoké bylinky nám připomínají, že se můžeme opět vrátit, ozdravit se a převzít plnou zodpovědnost za naše zdraví. Nikdo jiný to za nás neudělá a příroda je v tom velkou pomocnicí, která s trpělivostí čeká na to, že jí konečně zase dáme naši pozornost.

Seznam výhod divoké stravy je dlouhý, ale připomeňme si alespoň ty základní:

  1. Divoké bylinky rostou na původních místech a tedy nejsou ošetřeny herbicidy, pesticidy a chemickými hnojivy.
  2. Bylinky jsou vždy regionální a sezonní, což je skvělé pro životní prostředí i pro nás samotné, neboť to, co právě roste v naší blízkosti, je obvykle tím nejzdravějším.
  3. Divoká strava splňuje kritéria „nulového odpadu“ (Zero Waste).
  4. Pokud sbíráte na čistých místech, máte stravu v nejlepší BIO kvalitě– a bez zbytečných certifikátů
  5. Ve srovnání s průmyslově vypěstovanou zeleninou obsahují několikanásobek vitaminů, enzymů, minerálů a důležitých stopových prvků.
  6. Divoké bylinky jsou ideálními detoxikačními potravinami.

A to není všechno! Každá rostlina je komplexní organismus, který je vedle všech materiálních látek vybaven také duchovními vlastnostmi a informacemi, z nichž se učíme, a se kterými se můžeme spojit. Působí nejen na fyzické úrovni (např. doplňují živiny), ale také na té duševní (pomáhají nám být vyrovnaní, sebevědomější, vytrvalejší či průbojnější).

Jak se připojit k zelené vlně? Zpočátku si stačí nasbírat právě rašící pampeliškové listy, mladé kopřivy a pár lístků jitrocele a připravit si s kouskem jablka nebo banánu mixovaný nápoj plný živin, kterému se říká “zelené smoothie”. Dejte svému tělu čas, aby si na divokou stravu zvyklo. Začněte pomalu. Nejde o to, naučit se nazpaměť celý herbář, ale vědomě zpomalit náš hektický život a znovu se napojit na nekonečný zdroj síly Matky Země. Je to dobrodružná cesta plná krásného objevování, která rozhodně stojí za to!

Diáře pro radost 2022, www.silaprozivot.com