Svobodná duše

Položili jste si někdy otázku, co pro vás znamená pojem „vnitřní svoboda“?  Pokud ne, pak to rozhodně udělejte. Nejprve si upřímně odpovězte na pár otázek:

  • Jaký vztah mám k sobě? Žiji opravdu to, co chci?
  • Jaký vztah mám se svým partnerem? Prožívám ve vztahu radost a lásku?
  • Jak vypadají mé rodinné a přátelské vztahy? Posilují mě nebo spíš vyčerpávají?
  • Cítím se spokojeně v prostoru, ve kterém žiji? Zaměřte se na své tělo, prostor, kde žijete, destinaci.
  • Je pro mě moje práce zdrojem naplnění, uspokojení a prostředek seberealizace?
  • Mám ve svém životě záliby, koníčky a vášně, které mne naplňují radostí? Mám čas pro sebe a užívám si ho?
  • Jaký vztah mám k financím? Žiji v klidu s pocitem, že mám vždy tolik, kolik potřebuji?

Úroveň vnitřní svobody si můžete v těchto oblastech změřit. Ptáte se, jak?  Vezměte svou ruku, předpažte, zavřete oči a nechte na pomyslném metru svou rukou nalézt místo, které odpovídá procentu svobody. Ruka dole je nula, když vám naopak při pomyšlení na danou oblast vyletí směrem ke stropu, jste na stovce.

Nijak se ale nelekejte, pokud není vše ideální, je to jen momentální zpráva. Pomůže vám ale odhalit, kde je třeba změnit svůj postoj.

Kdy jsme opravdu svobodní?

Především to znamená nepodléhat sama sobě. Tedy své mysli, svým emocím, svým energiím. Abychom to dokázali, potřebujeme si být vědomi toho, co se v nás děje. Tedy vnímat se. Teprve když se vnímáme, když zcela převezmeme zodpovědnost za vše, co se nám děje, jsme skutečně svobodní.

Zde jsou klíče, jak na to:

Mysl. To, že nám v hlavě vznikne nabídka, ještě neznamená, že ji musíme přijmout. Mysl interpretuje skutečnost. Nějak. Mysl vždycky chce být důležitá. Nevyhrajete nad ní diskuzí, ale tím, že svou pozornost přenesete jinam. První možností je tělo. Vnímejte v těle, jak a kde co cítíte. Nečekejte, až odejde mysl, odejděte vy.

Mantra: „Nemusím si o tom myslet nic.“

Tělo. Základní otázka zní: „Co vlastně teď cítím? A kde přesně? Pak přeneste pozornost do místa, kde něco cítíte. Vnímejte to, prodýchejte. Mějte neutrální, laskavý postoj. Vždycky čelíme jen sami sobě. Tomu, co uvnitř sebe cítíme. Stačí to akceptovat.

Mantra: „Je to takové, jaké to je.“

Emoce, energie. Emoce vycházejí z mysli. Pěstujme tedy bdělost ke svému myšlení a nepodporujme nic, co by nás emočně týralo. Emoce jsou reálné a prožíváme i fyzicky. Jejich intenzita nás umí vtáhnout. Například sexuální energie je velmi mocná síla. Abychom ji uměli dobře používat, je třeba si ji přiznat, dovolit, poznat, ale ne jí podléhat. Když se s čímkoli ztotožníme, tj. zcela uvěříme, mysli nebo tělu, a ztratíme vědomí sebe, nejsme svobodní.

Mantra: „Jsem aktivním tvůrcem svých emocí.“

Jaké je to „cítit se svobodný“? Základním znakem je, že nic neřešíte a jste volní. Vnímáte lehkost bytí, vnitřní klid a máte snadný přístup k prožívání radosti.

Diáře pro radost 2022

Více o tématu najdete na stránkách www.magdakrepelkova.cz.