Vitalitou ke zdraví, radosti a síle

Vitalita – slovo, které evokuje to, co by rád každý měl – spoustu energie, životní síly, radosti a zdraví. Když se ale podíváme kolem sebe, většině lidem něco z toho chybí. A tak hledají, ale informací je mnoho a je těžké se v nich vyznat. Do jisté míry lze spoléhat na genetické předpoklady, ale do jaké…?

Epigenetika – obor, existující už cca 20 let, jasně dokazuje, že to, jak žijeme (návyky, životospráva, pohyb apod.), výrazně ovlivňuje naše zdraví/kondici teď i do budoucna. A to můžeme ovlivnit jen my sami.

Co je tedy to nejdůležitější?

1. Spánek – Stále poměrně podceňované téma. Přitom většina západní populace trpí tzv. spánkovou deprivací: nespí tak dlouho a kvalitně, jak potřebuje. Ať už si to uvědomujeme či ne, tělo si to pamatuje a dříve nebo později se přihlásí o pozornost. Pokud tedy chceme pro své zdraví něco udělat, zkusme dodržovat toto: choďme spát/vstávejme každý den v podobnou dobu, místnost na spaní vyvětrejme na teplotu cca 15-18 stupňů Celsia. Měli bychom usnout před 23 hod. a spát +/- 8,5hod, 2-3hod před spaním nejíst a dodržet minimálně 1 hod před usnutím bez modrého světla (telefon, TV, tablet apod.)

2.Výživa – Velké téma, přitom v jádru jednoduché: je třeba dodat tělu dostatek živin pro jeho správné fungování. Tedy jíst co nejvíce primárních kvalitních surovin a naopak minimum vysoce zpracovaných produktů, zajistit tělu přiměřené množství bílkovin (min 50% rostlinných) a zdravých tuků, dostatek zeleniny (syrové, kvašené, dušené), namočené oříšky a semínka a držet co největší rozestupy mezi jídly. Někdy je dobré vynechat snídani nebo večeři – stačí 1-3 kvalitní jídla + doplňky: Vitamíny K2/D3, Omega3MK a pozorovat, co našemu tělu vyhovuje.

3. Kondice – Naše tělo bylo stvořeno k pohybu a bez něj se mu špatně vede, to dnes už všichni víme. Zařaďme proto každý den alespoň 30-60 minut nějakého pohybu: ať už jen protažení, procházku, pár cviků na posílení středu těla – hlavních svalových skupin – nebo nějakou aerobní aktivitu, která vás baví: plavání, kolo, běh apod. Tělem bude proudit energie, bude zdravější, lépe usne a podá lepší výkon.

4. Venku a naboso – Potřebujeme Slunce, čerstvý vzduch a spojení se Zemí. Je tedy fajn být denně venku alespoň 30 minut a z toho strávit nějaký čas naboso na přirozeném povrchu. Je to velmi osvěžující, ozdravné a potřebné pro správné fungování našeho těla i mysli.

5. Pozitivní afirmace – Vesmír přijímá vše jako objednávku, vyplatí se tedy myslet i jednat tak, jak chceme, aby náš život vypadal.

Není třeba vše a vždy dodržovat na 100%, to by bylo neudržitelné a nežitelné.

Pokud se vám z výše zmíněných principů a konceptů podaří udělat své dobrozvyky, tj. integrovat je do života alespoň ze 70%, tělo je přijme jako směrodatné a převládající a se zbytkem si bez problémů poradí.

Další informace a inspiraci, jak být zdravý a vitální, najdete na www.romanvybiral.cz