Život bez odpadu

Pravděpodobně jste už někde narazili na podivuhodnou informaci, že je někdo schopný vměstnat svůj roční odpad do zavařovací sklenice. Průkopnice hnutí Zero Waste Bea Johnson to navíc dokáže spolu se svým manželem a dvěma dětmi. Pro to, abyste mohli se Zero Waste začít, však není třeba stanovovat si hned ze začátku tak velkolepé cíle. Pojďme se společně podívat, o čem že je vlastně řeč a jak se takovým směrem vydat bez újmy na zdraví i mysli.

Nejlépe tento koncept vystihuje volnější překlad život bez odpadu. Cílem je přiblížit se takovému stavu, kdy svým počínáním nevytváříme žádný odpad. Nejlepší odpad je přece ten, který vůbec nevznikne. Platí zde přitom staré dobré pravidlo, že i cesta může být cíl. Je přitom ve výsledku jedno, jaký krok bude ten první, protože každá změna se počítá – i kdyby to mělo ze začátku znamenat třeba jen odmítnout plastové pytlíky v supermarketu a vzít si na pečivo či zeleninu vlastní látkové. Přeci jen je však možné chytit se nějakého obecnějšího vodítka, které může být velice nápomocné. Bea Johnson nám ve své knize Domácnost bez odpadu nabízí myšlenku pěti Z:

  1. zavrhnout (co nepotřebujeme)
  2. zredukovat (co potřebujeme)
  3. zužitkovat (co spotřebováváme)
  4. zrecyklovat (co nelze zavrhnout, zredukovat ani zužitkovat)
  5. zkompostovat (zbytek)

Dalo by se říci, že největší síla spočívá právě v odmítnutí. Přeci nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. A jak na to? Začít můžete už při té nejzákladnější aktivitě – pití. Zkuste si načepovat vodu nebo jiný nápoj do znovupoužitelné lahve, jejich možností je celá řada. Nejen, že tak můžete narazit na stylového společníka do horkých dní, ale také ušetříte obří množství plastu, který by padl na běžné plastové lahve. A u stravování ještě chvíli zůstaneme. Do tzv. Keep cupu si můžete nechat nalít vaši oblíbenou kávu, oběd si nachystat do znovupoužitelného boxu a do baru si můžete donést dokonce vlastní nerezové brčko. Nemusíte přitom ani sahat hluboko do kapsy, většinu toho totiž máte již pravděpodobně doma. A když už půjdete něco kupovat, sbalte si s sebou látkovou tašku nebo znovuobjevenou síťovku, kterou nosily naše babičky, ať nemusíte pořizovat jednorázovou. V mnohých obchodech vám rádi dají jídlo, kosmetiku ale i další zboží do vlastních obalů – a je jedno, zda se jedná o luštěniny z bezobalového obchodu nebo zeleninu z klasického supermarketu.

Vaše odpadová stopa se dá ale redukovat i jinými způsoby, než jen nakupováním do vlastních obalů. Pokud budete dávat přednost více lokálním produktům před těmi dováženými, ušetříte tak leckdy až desetitisíce najetých kilometrů, které by k vám daná věc jinak musela procestovat. Výhodou sezónního ovoce a zeleniny je to, že se stále máte na co těšit. A co pak teprve kousek oblečení od české návrhářky, který nejen že v sobě neskrývá špatně placenou práci, ale navíc v něm budete originální a  vydrží vám pěknou řadu let.

Do bezodpadového kroku mohou šlápnout i maminky a tatínkové. I přes množství vody spotřebované na praní látkových plen je stále jejich používání ekologičtější variantou než používání těch jednorázových. Stejně je tomu i s kapesníky, kuchyňskými utěrkami a vůbec s veškerými textiliemi, které lze používat opakovaně.

Tam ale možnosti nekončí. Máte představu, kolik jinak nezužitkovaného jídla vám ušetří správná organizace ve vaší lednici? Stačí ukládat potraviny s kratší dobou trvanlivosti do přední části lednice namísto do zadní a riziko, že na danou potravinu zapomenete a nestihnete ji včas spotřebovat, se tak výrazně sníží.

Způsobů, jak se svézt na vlně Zero Waste je skutečně celá řada. Stačí jen začít tímto směrem více přemýšlet, pro začátek si vybrat ten, který vám bude vyhovovat nejvíce a další nápady už pak budou přicházet takřka samy.

Z Diáře pro radost 2019