Život s lehkostí a hravostí

Začíná nový rok a mnozí do něj vstupujeme s hlavou plnou předsevzetí, plánů, vizí a myšlenek na to, co budeme dělat lépe. Každý chce být šťastný, mít harmonické vztahy a žít spokojený život. Často se opravdu moc chceme změnit, ale něco nám v tom brání. Víme, jak bychom se chtěli chovat, jak bychom chtěli reagovat, ale prostě to nejde – něco uvnitř nás to nedovolí.

Stává se vám, že vás stresují konfliktní situace? Štve vás, jak se jiní lidé chovají? Nebo si vyčítáte, že jste něco měli udělat lépe? Všechny tyto situace možná mají společného jmenovatele: sebepřijetí. Ať se vám to líbí nebo ne, pokud vás něco rozčiluje na druhých, pravděpodobně jste nepřijali něco sami v sobě. Je tu něco, s čím u sebe nejste srovnaní a situace, které vás potkávají, jsou příležitostí zjistit, co to je.

Přijetí nedokonalosti neznamená tolerovat, že budete dělat něco špatně. Je to přijetí skutečnosti, že lidé zkrátka nejsou dokonalí. Znamená to, že se za chyby nebudete obviňovat, ale budete je přijímat jako lekce a výzvy. Budete v nich vidět příležitost pro svůj posun.

Co se stane, když se naučíte přijímat sebe sama se všemi nedokonalostmi? Budete se cítit svobodněji a lehčeji, začnete si plnit sny, které jste si dosud nedovolili, zlepší se vám vztahy s lidmi, bude se vám snáze komunikovat. Půjdete s lehkostí do akcí, kterých jste se dříve obávali. Získáte nadhled, vzájemný respekt a vyrovnanost.

Jak na to? Zkuste v každé situaci zaměřit pozornost na to, zda ji přijímáte bez výhrad. Prozkoumejte své pocity. Když zjistíte, že jsou nepříjemné, zamyslete se, s čím souvisí. Můžete si každý večer udělat rekapitulaci zkušeností a zaznamenat si je – třeba do Diáře pro radost :-). Pokud najdete situace, kdy se vám dařilo, zamyslete se, díky čemu a co v budoucnu můžete zopakovat. V opačném případě zkuste zjistit, co se z dané situace můžete naučit, a jak byste příště chtěli reagovat lépe. Netlačte na sebe. Změna přístupu se neděje ze dne na den.

Možností, jak změnit vnitřní nastavení, je samozřejmě více. Velmi efektivní je technika Vnitřní svoboda, kterou používají kouči z týmu Život Jako Hra. Umožní vám osvobodit se od nepříjemných pocitů a tlaků, které často vznikly v dětství a nyní blokují váš potenciál. S její pomocí rozkryjete souvislosti, zjistíte, proč se děje to, co se děje, a nastavíte si, jak chcete danou situaci prožívat dle vašich ideálních představ.

S čím vám ještě koučink může pomoci?

* Zvýšit sebevědomí.

* Zlepšit komunikaci.

* Uvědomit si své hodnoty a priority, a skutečně podle nich začít žít.

* Udržet si klid a nadhled i v náročných situacích.

* Umět optimálně rozdělit svůj čas mezi sebe, rodinu a práci.

* Uvědomit si své potřeby a prosadit je.

* Stát se leaderem, který dává prostor svým lidem a tím zvyšuje jejich samostatnost, angažovanost a motivaci.

* Zlepšit schopnost užívat si přítomný okamžik.

* Mít větší radost ze života.

Chcete si vyzkoušet 30 minut koučování zdarma? Zadejte na stránce www.hanahola.cz kód „DIAR2019“a ochutnejte koučování „na vlastní kůži“.

Hana Holá, koučka z týmu Život jako hra